College of Science, Technology, and Health

2014 College of Science, Technology, and Health Scholarship & Award Recipients

Congratulations to the 2014 College of Science, Technology, and Health Scholarship and Award Recipients! 

Click here to view the Department Awards Recipients.

Name of Scholarship

Student Name

Boyne Foundation Nursing Scholarship Savannah Botting
Boyne Foundation Nursing Scholarship Khristel Chandler
Boyne Foundation Nursing Scholarship Kassandra Coleman
Boyne Foundation Nursing Scholarship Mary Crowley
Boyne Foundation Nursing Scholarship Sarah Henry
Boyne Foundation Nursing Scholarship Catherine Hodgdon
Boyne Foundation Nursing Scholarship Pamela Hopkins
Boyne Foundation Nursing Scholarship Anita Kelloway
Boyne Foundation Nursing Scholarship Chloe Meisner
Boyne Foundation Nursing Scholarship Martha Tschudy
Brian C. Hodgkin Scholarship Abdelaziz Rhazzali
Carl Leroy and Olive Dean Armentrout Award Tyler Nelson
Construction Management Endowed Scholarship Jonathan Tonderys
Dean Patricia Geary Memorial Scholarship Rachel Farrington
Dean Patricia Geary Memorial Scholarship Emily York
Department of Exercise, Health, & Sport Sciences Scholarship Jacqueline Knowles
E. June Clark and Irene Watson Memorial Scholarship Rebecca Belaire
Emily Baxter Neuwirth Scholarship Bruno Nedic
Hagge Family Scholarship Rebecca DeSimone
Helen D. '85 & Waldeck E. Mainville Jr. Scholarship Taran Wilson
Hollis W. Moore Technology Award Reuben Stone
Independent Order of the Odd Fellows Unity Lodge #3 Scholarship Julia-Suzanne Bowman Wong
Independent Order of the Odd Fellows Unity Lodge #3 Scholarship Corey Bryant
James W. Pendleton Award Ezekiel Lord
John D. Dodge Memorial Scholarship Lueji Phaphety
Katherine Cross Memorial Nursing Scholarship Ideh Rohani
L.L. Bean Environmental Science Scholarship Sarah Mary Henderson
L.L. Bean Environmental Science Scholarship Chelsea Lynne Malacara
Mabel G. Skillin Nursing Scholarship Barbara Chute
Mabel G. Skillin Nursing Scholarship Donna Doucette
Mabel G. Skillin Nursing Scholarship Lavena Jordan
Mabel G. Skillin Nursing Scholarship Emily York
March of Dimes Scholarship Jennifer Wilson
Martha M. Skoner Memorial Nursing Scholarship Jennifer Wilson
Masi Engineering Research Scholarship Emily Donovan
Michael E. Dubyak Scholarship Jennifer Ditano
Mildred A. Roche Memorial Scholarship Chloe Meisner
NiSource Charitable Foundation Scholarship Corey Bryant
Patricia A. Geary Community Health Services Scholarship Rebecca Belaire
Pioneers Program Matthew Boyle
Pioneers Program Kyle Curley
Pioneers Program Joseph Darcy
Pioneers Program Emily Donovan
Pioneers Program Nicholas Goulette
Pioneers Program Eric Jensen                        
Pioneers Program Jacob Keniston
Pioneers Program Zachary Leal
Pioneers Program Luke Levesque
Pioneers Program Tyler Nelson                             
Pioneers Program Ethan Standel
Robert N. Miller Earth Sciences Award Daniel Rand
School of Nursing Alumni Scholarship Marissa Dice
School of Nursing Alumni Scholarship Taylor-Paige Harrison
School of Nursing Alumni Scholarship Charles Kerrigan
School of Nursing Alumni Scholarship Nicole Kirk
School of Nursing Alumni Scholarship Jenna Moore
Society of Manufacturing Engineers Chapter 46 Scholarship Sarah Hewes
Society of Manufacturing Engineers Chapter 46 Scholarship Andrew Trueworthy
Southworth International Scholarship Anthony Castro
STEM Endowed Scholarship Timothy Jenkel
STEM Endowed Scholarship Meg Thurrel
STEM Endowed Scholarship Shri Andrea Verrill
Steven O. Innes Memorial Scholarship Michael Moon
S-STEM Scholarship Joseph Bigbee
S-STEM Scholarship Sarah Hewes
S-STEM Scholarship Emmerald Irvin
S-STEM Scholarship Frederick Knight
S-STEM Scholarship Julia Powers
S-STEM Scholarship Katie Shapiro
S-STEM Scholarship David Stevens
Systems Engineering, Inc. Scholarship Samuel McFarland
Texas Instruments Electrical Engineering Scholarship Mao Ye
Time Warner Scholarship Shea Gunther
Tom Knight Memorial Scholarship Alexander Dalton
Viola Palmacci Nursing Scholarship Jocylin Egan
William Gordon Hooper '30 and Laura Snow Hooper '32 Scholarship Nicholas Jannelle
Women's Board of the Maine General Hospital Nursing Scholarship Barbara Chute
Women's Board of the Maine General Hospital Nursing Scholarship Rachel Farrington
Women's Board of the Maine General Hospital Nursing Scholarship Lavena Jordan
Women's Board of the Maine General Hospital Nursing Scholarship Ideh Rohani

 

Department Awards

Department of Applied Medical Sciences
Outstanding Alumna Award Hong Xie, Ph.D.
Outstanding Doctoral Student Award Jennifer Walker
Outstanding Masters Student Award Jason Stewart
Department of Chemistry
American Institute of Chemists Senior Undergraduate Award Kelsey Toncer
Community Award Krystal Haislop
Outstanding Junior Award Patrick Doherty
Oustanding Senior Award Bailey Auspland
Outstanding Senior Award Raymond Borg
Department of Computer Science
Outstanding Alumnus Award Glenn Palomaki
Outstanding Graduate Student Award Russell Gillen
Outstanding Graduate Student Award Thomas Keschl
Outstanding Undergraduate Student Award Jeffrey Thompson
Department of Engineering
Outstanding Electrical Engineering Student Award Matthew Araujo
Outstanding Mechanical Engineering Student Award Richard Wiswell
Department of Environmental Science
Outstanding Alumna Award Jaimee Farrin
Outstanding Student Award Hannah Ober
Department of Geosciences
Outstanding Senior Award Denise Bluhm
Department of Linguistics
Community Service Award Sean Fletcher
Outstanding ASL Student Award Kathryn Kostusyk
Outstanding General Linguistics Student Award Tatiana Romanchishina
Outstanding Linguistics Student: The Lou Fant Award Kevin Martinho
Service Award Elizabeth Seal
Department of Mathematics and Statistics 
Outstanding Applied Mathematics/Operations Research Student Award Julie Shetterly 
Outstanding Graduate Student Award Adam Rosenblit 
Outstanding Pure Mathematics Student Award Katelyn Jones 
Outstanding Secondary Mathematics Education Student Award Gideon Spaulding 
Outstanding Statistics Student Award John Charles 
Outstanding Undergraduate Student Award Trent Lemkus 
Department of Psychology 
Outstanding Senior: Academic Achievement Award Maija Robbins 
Department of Technology 
Outstanding Alumnus Award Jeffrey Shaw 
Outstanding Student Award Victoria Henderson 
Maine Center for Toxicology and Environmental Health
Outstanding Graduate Award Daniel Swett 
Outstanding Undergraduate Award Maris Toland 
School of Nursing  
Undergraduate Nursing Student to Remember Kelsey O'Connell 
Graduate Nursing Student to Remember Jennifer Sullivan 

Study STEM @ USM

USM Pioneers students speak about why they are interested in staying in Maine to study in the STEM fields.

Learn More

Connect With Us